Франківські виші “потерпають” від напливу студентів-контрактників (ІНФОГРАФІКА)
25 Кві, 2023 10:55
В Івано-Франківських вищих навчальних закладах фіксують небувалий приріст студентів-контрактників.
Читайте також: Легенда прикарпатського футболу: дошку Богдану Дебенку відкрили на стадіоні "Рух" (ФОТО)
Згідно з даними “Наші гроші. Львів“, порівнюючи з минулим роком кількість нових студентів платної форми навчання зросла майже на 40%, а якщо виокремити лише чоловіків – то на 82%. У деяких університетах кількість нових студентів-чоловіків зросла вдесятеро і більше, передає “Галка“.
“Для себе проаналізував окремо дані університетів Івано-Франківщини. Маємо своїх лідерів. Так, кількість чоловіків-студентів у ІФНТУНГ, де сьогодні обирають ректора, становить +406%. В Університеті Короля Данила – +305%, Прикарпатський університет – +192%.
Загалом кількість чоловіків-контрактників першого року навчання в нашій області у порівнянні зросла майже втричі, – пише депутат обласної ради, громадський діяч Ігор Дебенко.
Як відзначається в матеріалі, в умовах значного скорочення населення (за даними ООН, з України змушені були виїхати понад 5 млн людей) мало б меншати й студентів платної форми навчання. Частково так і є – стало менше студенток і студентів до 20 років, традиційного віку для вступу до університетів. Натомість різко – у рази – зросла кількість студентів віком 30-50 років. Мова йде про десятки тисяч чоловіків, які раптом вирішили здобути вищу освіту.
“Секрет простий. Згідно з законом, статус студента гарантує відстрочку від мобілізації у період воєнного стану. При цьому вартість навчання усереднено становить трохи понад 20 тис. грн, а умови для вступу у 2022 році суттєво спростили, особливо для контрактників. На деякі спеціальності достатньо було простої співбесіди чи мотиваційного листа”, – йдеться у повідомленні.
У міністерстві освіти й науки (МОН) проблеми не бачать.
“Я думаю, що ситуація дещо простіша. Якщо військове командування прийде до висновку, що воно потребує [студентів], то будуть внесені зміни до законодавства і студенти будуть мобілізовані. А якщо, скажімо, це зараз не так потрібно, то тоді люди отримають додаткову освіту і будуть краще підготовлені до різних життєвих ситуацій, у тому числі і до мобілізації”, – заявив генеральний директор директорату фахової передвищої, вищої освіти МОН України Олег Шаров.