Куди зі вторгненням Росії подівся коронавірус? Розбір ситуації на Прикарпатті

Автор: Єва Жасминова

25 Тра, 2021 14:27

Поділитись публікацією
Куди зі вторгненням Росії подівся коронавірус? Розбір ситуації на Прикарпатті

Почалася велика війна – “зник” коронавірус. З новин, зведень, практично всі забули про маски. Що відбулося? “Галка” з’ясовувала у прикарпатських експертів.

Коронавірусна хвороба з регіону не зникла, просто випадків поменшало, каже директор департаменту охорони здоров’я Івано-Франківської облдержадміністрації Ігор Дмитренко. 

За словами чиновника, важливу роль у цьому зіграла вакцинація.

Головний державний санлікар області Руслан Савчук впевнений – зараз є кілька чинників, які сприяють тому, що помітні низькі темпи поширення коронавірусу. 

1) За два роки коронавірус перейшов у сезонне захворювання. 

Найбільше хворих було у листопаді-лютому. До весни інфікованих меншало. Влітку – різко меншало, особливо на другий рік пандемії.

2) Вакцинація

Залишок вакцин станом на 24 травня  складає 82 295 доз. Впродовж останнього тижня зареєстровано 3841 щеплень, що на 489 бiльше, ніж упродовж попереднього тижня (3325).

За останню добу проведено 725 щеплень.

Станом на 24 травня  в області проведено 918 320 щеплень, в т.ч.: першою дозою-457 000,  другою – 434 626, додатковою-300, бустерною -26 393.

3) У час війни включились захисні сили організму.

“У стресовій ситуації не тільки коронавірус а й інші хвороби не такі активні. Можливо стрес впливає на те, щоб вірус впливав менш небезпечно, ніж у інших обставинах”.

(ред. Стрес дійсно може зміцнювати імунну систему, це виявили вчені Стенфордського університету.)

На думку гендиректора Івано-Франківської обласної клінічної інфекційної лікарні та регіонального координатора вакцинації на Прикарпатті Миколи Стовбана, саме високий рівень адреналіну у крові допомагає всім нам зараз не захворіти. Проте згодом адреналіну стане менше і ковід масово повернеться в осінньо-зимовий період.

Читайте також: Чого чекати від COVID-19 цієї осені та зими. Переказуємо прогнози міжнародних експертів

«Враховуючи що йде війна, повітряні тривоги, приїхали вимушені переселенці. У їхній крові великий рівень гормону адреналін і звичайно в наших жителів також адреналіну вистачає, адже родичі, близькі, знайомі кожного з нас воюють на фронті і ми за них переживаємо, тому рівень адреналіну – високий. Ми розуміємо, що ковід лікувався киснем та гормоном «дексаметазон», він надзвичайно позитивно впливав на лікування того чи іншого пацієнта. Так от, «дексаметазон» стимулює вироблення адреналіну. Тому власне зараз ковід перейшов у легку та середню стадію. Тож люди не потребують лікування у лікарні, вони переносять ковід легко вдома, враховуючи великий рівень адреналіну в крові”.

(Ред. Дексаметазон – це стероїдний препарат, який має протизапальну та імунодепресивну дію. Стероїди мають властивість пригнічувати імунітет. Одним з ефектів від застосування таких препаратів є подолання так званого “цитокінінового шторму” (коли імунна система починає атакувати хворого). Вчені з’ясували, що дексаметазон знижує гіперактивацію імунітету у боротьбі з коронавірусом. Однак для лікування легкої форми хвороби застосовувати його сенсу немає, зазначають експерти. Пацієнтам зі слабкими симптомами Covid-19 дексаметазон не допомагає. Він потрібен лише тим, хто має проблеми з диханням або під’єднаний до ШВЛ.)

За словами Миколи Стовбана, на Франківщині є 121 пункт щеплення і саме зараз є час підготуватися до наступної хвилі – вакцинуватись.

 

Коронавірус на Прикарпатті мовою цифр

Всього від початку пандемії станом на 24 травня на Прикарпатті було зареєстровано 185 399 випадків захворювання.

Загалом від ускладнень хвороби померло 3584 хворих. Всього знаходилося на лікуванні 4019 осіб, одужало 181380 осіб або 98%.

Медичну допомогу пацієнтам на COVID-19 надають 14 закладів, у яких розгорнуто 1208 лiжок. Забезпечено доступом до кисню 96,4% ліжок.

За останню добу (24 травня) госпіталізовано 22 хворих на коронавірусну інфекцію. Відсоток зайнятих хворими ліжок складає 13,2%.

Станом на 24 травня на стаціонарному лікуванні перебувають 156 пацієнтів, з них 4 – у відділеннях реанімації. Підключених до апаратів ШВЛ немає. 11,1% хворих є кисневозалежними.

Для госпіталізації дітей з COVID-19 розгорнуто 121 лiжко, з них 31 ліжко або 26% зайнято пацієнтами. За останню добу госпіталізовано 4 дітей.

До слова, головний державний санітарний лікар Івано-Франківської області Руслан Савчук стверджує, що кількість смертей від коронавірусу на Прикарпатті за час війни зменшилась.

«В лікувальних закладах області зараз перебує 147 пацієнтів (це легка і середня форма важкості). В області досі залишили 1400 ліжок, але летальність зменшилась і люди дійсно менше хворіють. В нас показник летальності по області 1,9%, по Україні середній – 2,6%. В гострі періоди (листопад-січень) в нас був показник майже на рівні з Україною. Зараз ми йдемо на нижчих показниках”.

(Ред. Станом на 30 травня на Франківщині за тиждень зафіксували 90 випадків коронавірусу, троє людей померли. До порівняння, 30 травня 2021 року в області виявили 23 нові випадки коронавірусу, одужали 24 людини.)

Який зараз коронавірус?

“Ми бачимо за другий рік пандемії, що вже пішли ті групи населення, коли дитяче населення почало хворіти. Ми мали випадки, що дитинка кілька днів від народження мала ковід, який передався від матері. Мами, які були вагітні під час інфікування, вони мусили звертатись по допомогу аби народити і цей контакт з дитиною призводив ло того, що дитина також була уражена вірусом, але практично у легкій формі. У дитячому і юнацькому віці імунна система краще працює. Тому й стояло питання вакцинувати всі верстви населення, всі вікові категорії населення, навіть був чіткий наказ МОЗ вакцинувати дітей (з 14 років).

Можу сказати, що більше хворіли у нас жінки, а ускладенння більше мали чоловіки. Якщо про дітей, то однаково – що хлопчики, що дівчатка”.

Нагадуємо симптоми при легкій та середній формі тяжкості захворювання на ковід:

Загальна втома, лихоманка, кашель, втрата смаку, нюху (якщо це типовий ковід).

Такі люди можуть лікуватися вдома, приймати препарати за рекомендацією свого сімейного лікаря.

Менш поширені симптоми:

Головний біль, болі різного генезу, діарея, висипання на шкірі, почервоніння або подразнення очей (зараз сезон алергії, тому люди можуть списати це на алергію).

«Хочу відмітити, щоб люди не розслаблялися, адже бувають симптоми, які повинні всі запам’ятати, якщо ці симптоми наростають, потрібно обов‘язково звернутися до лікаря», – каже Савчук.

Симптоми, при яких обов’язково варто звертатись до лікаря:

Утруднене дихання або задишка навіть у стані спокою (не треба чекати 5-6 днів, що вона пройде сама). Втрата мови або рухливості, значний біль при рухах, сплутаність свідомості, біль загрудинний (його можна сплутати з стенокардією).

«Хотілося би наголосити, що завжди при симптомах, які не вкладаються в клініку ковіду, людина думає шо це не ковід – завжди треба телефонувати до свого сімейного лікаря і консультуватися з ним обов’язково перед прийомом будь яких  препаратів, або підійти до будь-якої медичної установи та зробити тест на ковід. А тестів у нас предостатньо», – каже Стовбан.

Люди із легким/серединім ступенем тяжкості ковіду не повинні бігти до лікарні. Їхня хвороба проходить досить швидко, за 14 днів, а за 10 днів вони вже не можуть когось заразити.

«Не потрібно бігти в лікарню і казати «я лягаю в стаціонар». Потрібно звернутися до сімейного лікаря і він вирішить, чи потрібна вам із вашими симптомами госпіталізація. Якщо за 5-7 днів не проходять болі, гарячка, людина може звернутись до лікаря і тоді лікар вирішить, чи варто лягати у лікарню».

Що робити, якщо маєте симптоми: протирати руки антисептиком, носити маску, дотримуватись дистанції.

“Про маски часто питають – «а відмінили чи не відмінили»? Давайте бути свідомими, маєм розуміти, що можем мати і вірус грипу, який не треба поширювати, або й коронавірус, який теж не треба поширювати. Ми зараз іншим переймаємось – війна, безпека друзів, близьких, людей які у гарячих точках і геть забули за коронавірус”, – каже головний державний санітарний лікар  Руслан Савчук.

Що робити профілактично?

«Не треба нехтувати своїм здоров’ям і життям, там де є велика кількість людей: автобуси, ТЦ, укриття – всеодно дотримуйтесь санітарних норм. Також в укриття візьміть маску, антисептик, адже незнати хто з яким захворюванням туди прибіг, хто є носієм. Обов’язково маски з собою і мати кишеньковий антисептик. Ну і звичайно вакцинація – це єдиний метод як розірвати ланцюг захворюваності», – каже директор департаменту охорони здоров’я облдержадміністрації Ігор Дмитренко.

Також цікаво знати, що каже наука про скасування вимоги носити маски у низці країн світу. Спойлер – вчені вважають таке рішення передчасним, а за даними Wälde: вимога носити лицеві маски зменшує щоденний темп приросту нових випадків COVID-19 на понад 40%.)

«Побороти ковід можна лише одним шляхом – це вакцинація. Інакше не буває. Так само як ми побороли дифтерію, кашлюк, правець, гепатити боремо, туберкульоз пробуєм бороти. Це всі керовані інфекції, але їх керувати можна лише вакцинацією. Без вакцинації вони стають некерованими», – підсумовує Микола Стовбан.

 

Автор тексту: Єва Жасминова

Фото: Юрій Валько