Газ дорожчає? Як платити менше за опалення

Автор: Єва Жасминова

29 Жов, 2018 19:11

Поділитись публікацією
Газ дорожчає? Як платити менше за опалення

Опалювальний сезон вже розпочався. Велика частина франківців з острахом очікують платіжки за газ і масово шукають способи економії.

Як економити правильно, не витрачаючи гроші на вітер? Про це і не тільки нам розказав засновник інженерно-монтажної компанії “Аероплюс” Михайло Завада.

–  Кажуть, що планується подорожчання газу для населення. На вашу думку, на скільки орієнтовно може зрости ціна на газ?

– Тариф для населення складав 6,96 грн/м3 . Новий тариф для населення з 28.10.18 складає 8,69 грн/м3. Як бачимо підвищення ціни відбулось більше, ніж на 23%. На сьогоднішній день стаття витрат на енергоносії є однією з основних і зростання газу на 23% суттєво вдарить по кишені українця.

– А чи є альтернативні джерела опалення, які можна дешево підключити для квартир?

–  Житлово-комунальний комплекс повинен мати цілісне рішення і проект розвитку на зменшення енерговитрат та рух до економії, як це відбувається у розвинених країнах. Таких ефективних планів Україна сьогодні не має, але ми рухаємось в цьому напрямку. Отже найпростіші кроки для економії.

Для початку погрупуємо споживачів на два типи: ті, які мають центральне опалення і ті, в яких індивідуальне.

Для центрального опалення потрібно:

· Утеплити приміщення пам’ятаючи, що вибіркове утеплення не ефективне.

· Встановити будинкові Індивідуальні Теплові Пункти з тепловими лічильниками.

Для індивідуального опалення:

·  Утеплити приміщення пам’ятаючи, що вибіркове утеплення не ефективне.

·  Встановити на котел програматор з тижневим регулюванням і добовими пониженнями/підвищеннями температури.

· Встановити на радіаторах термостатичні крани, які будуть самостійно відключати радіатор коли температура в кімнаті досягне заданої.

Ось такі прості рішення допоможуть вам опалити своє приміщення і зберегти кошти. Загальна економія від таких запроваджених заходів буде складати до 30%.

–   А чи є якісь поради для приватних будинків?

–    Тут потрібно зрозуміти, відштовхуючись від попереднього запитання, що оначає зекономити. Економія за малі гроші – це переливання з пустого в порожнє. Давайте поговоримо про окупність. Найкоротший термін окупності опалювального обладнання для приватного будинку має, звичайно, тепловий насос. Про теплові насоси, ми розказуємо всім ще з 2008 року. Правда тоді люди скептично до цього ставились, на відміну від сьогодення. Адже тепер вони знають, що тепловий насос в приватному будинку можна інтегрувати в будь-яку систему опалення і зекономити до 50% своїх коштів.

–  Для квартир і приватного сектору зрозуміло. Тут потрібно або комплексне рішення, або включати грамотний режим економії. Але є ще промислові об’єкти, або офісні центри. Збільшення витрат на опалення для власників може болюче вдарити по бюджету. Що тут порадите?

–  Це дуже цікава тема. Насамперед, скажу, що наше місто розвивається в якісну сторону. Тобто починає будуватися не тільки житло, а й адмінбудівлі. Відповідно, для адміністративних центрів є дуже багато технологій, які можна впроваджувати. Наприклад, які рішення ми використовуємо – це перетворення тепла з фреонових та компресорних низькотемпературних систем, використання автоматичного управління тими ж системами. І багато інших цікавих рішень.

– Наприклад? Якщо конкретно, маєте досвід роботи з підприємствами, які успішно працюють з альтернативними видами опалення, або альтернативними видами енергії і опалення?

–  На сьогоднішній день будь-якого власника бізнесу цікавить скільки він буде платити за енергоносії, ціни на які постійно ростуть. Практично по кожному об’єкту ми чуємо: зекономити, зекономити, зекономити. І скажу вам от що: розвиваються, як правило, бізнеси тих людей, які витрачають гроші на вдале використання енергоносіїв. Тобто тих, що інвестують в розвиток інженерних мереж власних будівель, адмінприміщень, виробничих зон. До прикладу, нещодавно ми їздили з відрядженням до наших клієнтів, чий центральний офіс знаходиться у Львові. Вони працюють з IT-технологіями, створюють програмне забезпечення для полегшення життя кожного з нас. Маючи на балансі дуже великі площі офісів в Україні, питання комуналки є досить витратним. Тому ці клієнти, відкриваючи все нові і нові робочі простори, закладають в проекти найсучасніші технології інженерної справи. Ми раді працювати з такими клієнтами і спільно з ними втілювати в життя новітні технології!

– А щодо альтернативної енергії: пелети, сонячні електростанції?

– Пелети не є енергозберігаючою технологією тому, що питання їх виробництва та експлуатації зачіпає великий комплекс проблемних питань. Пелета виробляється з тирси, тирса – з дерева, тобто вона виробляється з природніх ресурсів, про які зараз всі кричать: нам недостатньо кисню! Відповідно, це економія в нікуди. Більше того, ця пелета потребує дуже багато витрат на її утримання. Що я розумію під витратами? Це, насамперед, витрати часу. До слова, такі країни як Німеччина ще в 1996 році відмовилися від твердопаливних котлів. І я вважаю, що не дарма.

Сонячна ж енергія становить 5,6% із 100% на сьогоднішній день в Україні. І я би запрошував всіх переходити на електричні системи, опалення в тому числі. Наша компанія зайняли позицію спеціалістів у вузькій галузі, щоб робити свою роботу максимально якісно. Тобто ми швидше робимо експлуатацію тієї електрики, яку подають встановлені нашими друзями сонячні електростанції.

– А які тоді альтернативні види опалення користуються найбільшою популярністю серед споживачів?

–  Знаєте, я думаю, що цього року є дуже велика тенденція на реалізацію теплових насосів. Якщо про них люди говорили з 2006-7 року, то в 2017-18 настав період, коли з розмов ми підійшли до чіткої реалізації проектів один за іншим. Зараз теплові насоси хочуть мати і в приватному секторі, і в бізнесі. Адже, коли ми бачимо реальну окупність за 3-5 років, то не дивно, що технологія користується попитом.

– Ви в попередніх інтерв’ю згадували, що  встановлення системи опалення, в тому числі теплового насоса, потребує певних зусиль і часових затрат. Скільки часу займає проектування для житлового будинку? Чи потрібно робити прорахунки і на скільки вони точні?

– Для житлового будинку існують сталі, розроблені концепт-проекти, які задовільняють 90% людей у їх потребах. От, якщо говорити про систему теплового насосу повітря-вода, то це буквально за 2 дні вирішується, народжується чек і ціна на експлуатацію. А якщо мова йде про такі теплові насоси як вода-вода, земля-вода, то, звичайно, треба попрацювати: вивчати і територію, і ландшафт. Тобто тут цінник можна сформувати за тиждень-два.

– А на скільки точними будуть такі прорахунки?

-Детальні розрахунки є абсолютно точними, а попередні можуть коливатися в межах 3%.

–  Давайте ще згадаємо експлуатацію опалювального обладнання. От газовий котел особливих витрат на обслуговування для користувача не передбачає, а як щодо інших видів опалення?

– Цікаве запитання. Насправді тут все дуже просто. Газовий котел, ви кажете, практично не передбачає, але це не так. Ви щомісяця платите за транспортування газу, за обслуговування підключення будинку, квартири в газконтору. Також щорічно котел, який знаходиться в будь-якому будинку, проходить техогляд. Відповідно витрати на сервіс є. Найбільш невигідними в експлуатації, до речі, є твердопаливні котли. А найвигіднішими – ті ж теплові насоси. Тут залишається перелічене з витрат на газовий котел плюс разова річна чистка. Але немає ні транспортування газу, ні обслуговування точки підключення.

От я б хотів повернутись на початок нашої розмови про подорожчання газу з 11 до 15 гривень за куб для підприємств, та з 6,96 до 8,56 для населення. Ці 23%, які ми обговорювали, стануть великим стимулом для переобладнання джерел опалення.

– Отже, в зв’язку з цим, очікуєте попит і плануєте розширення?

– Так, але розширюватись потрібно дуже розумно. Все ж має залишатися якість роботи, а при швидкому розширенні можна не втримати свій стандарт. Тому я б хотів підсумувати свої слова наголосивши, що все ж розвиваються ті, хто інвестує в первинні щоденні витрати. Як інженерні мережі. Тож хоч ми і розширюємось, та хто зна чи зможемо задовольнити всіх.