Ходунки для дорослих: різновиди та правила вибору

14 Лип, 2023 15:03

Поділитись публікацією
Ходунки для дорослих: різновиди та правила вибору

Ходунки є алюмінієвою або сталевою рамою, яка дозволяє зберігати стійкість при ходьбі. Дана конструкція не може забезпечити таку саму швидкість пересування як милиці або маневреність характерну тростині для ходьби. Її головна перевага – надійність опори. З цієї причини ходункам немає альтернативи у разі наявності у людини серйозних неврологічних порушень, які не дають їй можливості утримувати рівновагу. Також вони використовуються при реабілітації після травм та операцій, особливо на початкових етапах.

Види ходунків

Кожна людина має індивідуальні особливості: різні захворювання та характер їхнього перебігу, звичний спосіб життя, побутові умови, фінансові можливості. З цієї причини асортимент ходунків дуже широкий, у чому можна переконатися на сторінці інтернет-магазину “Ортосервіс” – https://ortoservis.com.ua/ua/tovary-dlya-reabilitacii/hodunki-i-rollatory/hodunki/. Їхню класифікацію можна провести за декількома ознаками:

За матеріалом конструкції:

  • Алюмінієві. Найбільш поширені, відрізняються легкою вагою без шкоди для міцності конструкції.
  • Сталеві. Зустрічаються рідше. Більш важкі порівняно з алюмінієвими моделями, але коштують дешевше як через менш дорогий матеріал виготовлення, так і простішу конструкцію, що у випадку сталевих моделей зустрічається досить часто.

За наявністю коліс:

  • Безколісні моделі. Найбільш стійкі, але водночас найменш мобільні. Підходять для пацієнтів із хворобою Паркінсона, на початковому етапі реабілітації після інсульту, а також у випадках, коли у людини серйозні проблеми із утриманням рівноваги.
  • Моделі із двома невеликими колесами на передніх ніжках. Більш мобільні в порівнянні з попереднім різновидом, але й менш стійкі. На задніх ніжках можуть стояти звичайні гумові наконечники або невеликі пластикові лижі, які забезпечують легше ковзання та перехід між різними типами підлогового покриття. Деякі конструкції мають сидіння для відпочинку, що також може бути використане як опора для ноги.
  • Ходунки на 4-х невеликих колесах – найбільш мобільні, але в той же час найменш стійкі. Вони не пристосовані для далеких походів по вулиці.
  • Ролатори. Опори для ходьби що мають 4 (рідше 3) великих колеса і ручне гальмо. Часто додатково комплектуються кошиком для покупок та сидінням для відпочинку. Призначені для допомоги у пересуванні вулицею людям з мінімальними неврологічними розладами та гарною реакцією.

За наявністю регулювань:

  • Нерегульовані. Мало поширені, як правило, це найдешевші моделі на ринку. Відсутність регулювання по висоті робить їх використання некомфортним для людей, зріст яких відрізняється від стандартного.
  • Регульовані. Можуть бути налаштовані під зріст людини завдяки спеціальній конструкції ніжок. Найбільш поширений вид опор для ходьби.

По можливості складання:

  • Складані. Легко складаються за допомогою лише однієї кнопки, розташованої на рамі спереду ходунків (найчастіше).
  • Без можливості складання.

Крокуючі або фіксовані:

  • Крокуючі моделі дозволяють переставляти кожну сторону конструкції окремо, що значно полегшує пересування сильно ослабленим людям. Як правило, можуть бути зафіксовані.
  • Фіксовані моделі переставляються цілком. Але в той же час такий вид конструкції найбільш надійний та стійкий.

За наявністю додаткового рівня рукоятей:

  • Дворівневі. Мають нижній рівень рукоятей, які полегшують підйом.
  • Однорівневі. Вставати на такі ходунки може бути незручно для деяких людей. Водночас вони коштують дешевше в порівнянні з дворівневими моделями, а їх асортимент більш широкий.

Що враховувати під час вибору

Насамперед слід оцінювати фізичні можливості майбутнього користувача ходунків. Краще робити це разом із лікарем, який може вказати на неочевидні нюанси тієї чи іншої конструкції під час використання конкретним пацієнтом.

Також важливо звертати увагу на те, в яких умовах будуть використовуватися ходунки – на ширину дверей, характер підлогових покриттів і стиків між ними. Наприклад, деякі дворівневі ходунки мають широку раму, яка може не пройти там, де без проблем використовуються стандартні моделі. Наявність нерівностей на підлозі, наприклад переходів між підлоговими покриттями, може стати проблемою при використанні моделей з колесами на передніх ніжках і гумовими наконечниками на задніх. Для таких випадків задні ніжки повинні мати лижі.

І, нарешті, бюджет. Ходунки повинні суворо відповідати потребам конкретного користувача, і купувати модель із зайвим функціоналом буде нераціонально. Краще направити різницю у ціні на купівлю інших товарів, необхідних для реабілітації.

Партнерська публікація