На Прикарпатті штучний інтелект діагностує туберкульоз: таке вперше в Україні (ВІДЕО)

Автор: Соня Грейда

15 Бер, 2024 15:44

Поділитись публікацією
На Прикарпатті штучний інтелект діагностує туберкульоз: таке вперше в Україні (ВІДЕО)

На Прикарпатті штучний інтелект діагностує туберкульоз. Нову методику вперше застосували у трьох областях України: на Львівщині, Сумщині та Франківщині.

Про це пише Галка з посиланням на Департамент охорони здоров’я Івано-Франківської ОДА.

До 2019 року на Прикарпатті медики відмічали зменшення рівня захворюваності, але нині цифри йдуть стрімку вгору, кажуть фахівці. За останні чотири роки на Франківщині зафіксували зростання захворюваності на туберкульоз на понад 60%. А за минулий рік на Прикарпатті зареєстрували 493 вперше виявлених випадків та 92 рецидиви туберкульозу. 10 з них – у дітей до 14 років.

Змінити ситуацію можна, головне вчасно виявляти інфекцію та її локалізувати. Але саме з першими симптомами люди рідко приходять до лікарів.

“Чим більше людей протягом короткого періоду часу обстежаться, виявляться та пролікуються, тим менше буде ризик подальшого розвитку і зростання захворюваності”, – каже меддиректорка Франківського обласного фтизіопульмонологічного центру, Леся Манів.

У Франківському фтизіопульмонологічному центрі є інноваційне медобладнання – портативний цифровий рентгенапарат. Його особливість те, що він – мобільний. Цим апаратом можуть обстежити пацієнта, який не може потрапити в рентгенкабінет. Є в області й інноваційні методи діагностики – молекулярно-генетичні системи, які дають змогу виявляти туберкульоз за дві години.

“Важливо, що в нашій області є достатньо професійних лікарів та сучасного обладнання, аби виявляти патології. На Прикарпатті маємо 10 молекулярно-генетичних систем Gene Xpert, які дозволяють діагностувати туберкульоз всього за дві години. Також нещодавно я розповідав про те, що в обласний фтизіопульмонологічний центр передали комплект штучного інтелекту для автоматичного аналізу рентгенівських знімків грудної клітки. За цей час ШІ опрацював 263 знімки, 127 раз виявив туберкульоз та двічі онкологію “, – зазначив в.о. директора департаменту охорони здоровʼя Володимир Дзьомбак.

Застосування новітніх апаратів скорочують час перебування пацієнтів у стаціонарі майже втричі: з одного року до кількох місяців.

Як проявляються симптоми туберкульозу?

  •  кашель понад 2 тижні;
  • підвищена температура тіла понад 7 днів;
  • утруднене дихання;
  • біль у грудях;
  • поганий апетит, безпричинна втрата ваги;
  • постійна слабкість;
  • підвищена пітливість, особливо вночі;
  • кровохаркання.

Лікарі просять прикарпатців не нехтувати щорічними профілактичними оглядами. Це дасть можливість вчасно виявити хворобу та швидко її вилікувати.