Прикарпатський науковець вкотре нагадав, як джипінг шкодить Карпатам (ФОТО)

Автор: Зелінська Тетяна

24 Лют, 2023 14:16

Поділитись публікацією
Прикарпатський науковець вкотре нагадав, як джипінг шкодить Карпатам (ФОТО)

Начальник наукового відділу Галицького національного природного парку Василь Маланюк нагадав, чим шкідливий джипінг для Карпат та чому його потрібно заборонити.

Питання щодо шкідливого впливу джипінгу на довкілля та його заборону чи обмеження в Україні піднімалися неодноразово. Однак, віз і досі там. До прикладу, такі населені пункти Івано-Франківської області як Яремче, Микуличин чи Татарів буквально кишать пунктами прокату джипів і квадроциклів.

Для багатьох людей, які люблять природу, питання врегулювання джипінгу є досить актуальним. Навіть зараз. Не один рік триває страшна війна з російським мордором, минув рік від повномасштабного вторгнення. Ворог завдає неймовірних страждань Україні, вбиваючи тисячі людей, руйнуючи цілі міста і села. Багатомільярдних збитків зазнало і довкілля. На жаль, є в нас і внутрішні вороги, які прикриваючись війною та стандартними відмовками, що це «не на часі», «люди виживають як можуть», нещадно знищують природу.

Відповідно до законів України джипінг на території об’єктів природно-заповідних фондів Івано-Франківської області заборонений.

Згідно з цим, про будь-які поїздки джипами на територіях та об’єктах природно-заповідного фонду України не може бути й мови. А джипінг якраз є одним з наймасштабніших видів антропогенного навантаження на природні екосистеми, і в останні роки активно розвивається. На жаль, водії (пасажири) квадроциклів, джипів, багі та іншого подібного транспорту великої прохідності, а також місцеві ділки та недобізнесмени, які пропонують такі сумнівні розваги, є далекими від екологічної свідомості. Великою проблемою є й те, що в Україні через неврегулюванння питання джипінгу сюди приїжджають закордонні туристи, де цей шкідливий і злочинний для природи вид туризму заборонений.

Джипінг вкрай негативно впливає на природні екосистеми. Починаючи від шуму, який лякає диких тварин, вихлопних газів, і закінчуючи ерозією ґрунту, псуванням лісових доріг, забрудненням річок і струмків нафтопродуктами, знищенням рослин, тварин і грибів. Надзвичайно великої шкоди джипінг завдає рідкісним земноводним тваринам з Червоної книги України, наприклад, кумці жовточеревій, саламандрі плямистій, альпійському та карпатському тритонам, які живуть та розмножуються у калюжах, що утворюються на гірських дорогах та стежках. Причому, в міру росту вибоїн на дорогах, джипери прокладають нові стежки.

Проїжджаючи дорогами, джипи створюють також дискомфорт і небезпеку для піших туристів. Крім того, як показали нещодавні випадки в Карпатах, небезпека існує і для самих джиперів. В регіонах, де розвинений джипінг, спостерігається зменшення туристичної привабливості для інших туристів.

Відповідно до вищезазначеного, вважаємо, що джипінг в межах Галицького НПП є категорично неприпустимим через надзвичайно шкідливий вплив на довкілля, а в загальному, цей вид туризму повинен бути повністю заборонений. Більшість людей, перебуваючи на природі, хочуть слухати шум вітру на вершинах Карпат, спів пташок та дзюркіт струмків у лісі, шепіт прибою біля моря, а не рев двигунів.