Що їсти, скільки пити та як врятуватися від похмілля: новорічні поради Супрун

Автор: Єва Жасминова

30 Гру, 2020 20:37

Поділитись публікацією
Що їсти, скільки пити та як врятуватися від похмілля: новорічні поради Супрун

Зустріти свята без шкоди здоров’ю – цілком можливо. Для того, щоби у новорічну ніч веселитися й водночас не потерпати від негативних наслідків для здоров’я, необхідно згадати кілька актуальних порад.

Про це у середу, 30 грудня, написала колишня в.о. міністра охорони здоров’я України Уляна Супрун на своїй сторінці у Facebook, пише ТСН.

СВЯТКОВЕ МЕНЮ

За словами лікарки, якими б привабливими не виглядали “Олів’є” з холодцем, “Шубою” та пампухами, вони ще й небезпечні. Особливо, якщо з’їсти все одразу та ще й о 23:00 ночі.

“Новий рік все одно настане, навіть якщо ви сядете до столу о 19:00 й смачно, але легенько повечеряєте”, – запевняє вона.

Супрун радить не відмовлятися від улюблених страв, а спробувати зробити їх більш корисними.

“Додавайте більше овочів, запікайте їх замість того, щоб відварювати, кладіть до салатів не ковбасу, а відварне філе, а замість консервації додавайте щось свіженьке (не солоний огірок, а свіжий)”, – радить Супрун.

ТАБЛЕТКА “ВІД ПЕРЕЇДАННЯ”

Якщо любите “допомагати” шлунку перетравити їжу з допомогою ферментних препаратів, Супрун радить звернути увагу на те, що кілька таблеток до важкого застілля не врятують від наслідків переїдання.

“Універсальна порада в цьому випадку — їсти менше та не покладатися на силу таблеток”, – резюмувала вона.

 АКТИВОВАНЕ ВУГІЛЛЯ ВІД СП’ЯНІННЯ ТА ПОХМІЛЛЯ

Ідея, що вугілля може зв‘язуватися з алкоголем та перешкодити його потраплянню в кров, може виглядати логічно. Але жодних наукових доказів, щодо такого ефекту не існує.

“Алкоголь дуже швидко всмоктується в шлунку, та й взагалі вугілля його не адсорбує. Тому заїдати алкоголь купою активованого вугілля неефективно”, – зазначила Супрун.

 ЯК ЗМЕНШИТИ ШКОДУ ПІСЛЯ ВЖИВАННЯ АЛКОГОЛЮ

Безпечної дози алкоголю не існує, але багатьом людям важко від нього відмовитися повністю. Особливо у новорічну ніч, коли звідусіль лунає дзвін келихів й пропозиції “підтримати” тост. Щоби врятуватися від сп’яніння, слід пам’ятати про дози.

Одна стандартна доза алкоголю — це та кількість спирту, яку печінка може знешкодити відносно швидко. Тож токсичний вплив на нервову систему буде мінімальний. Це 350 мл 5% пива, 40 мл горілки, віскі, коньяку чи іншого міцного напою, 150 мл вина. Що менше ви важите, то менше пийте. Спирайтеся саме на кількість доз алкоголю, а не на відчуття сп’яніння.

“В будь-якій ситуації чоловікам варто пити не більше чотирьох доз будь-якого алкоголю, а жінкам трьох. Людям 18-24 років слід пити на одну дозу менше”, – радить лікарка.

Крім того, за словами Супрун, дослідження показали, що люди погано розуміють сигнали тіла про спрагу, і п’ють забагато алкоголю, бо хочуть саме пити, а не напитися.

“Чергуйте келих і склянку із мінеральною водою. Знайте, що алкоголь викликає викид гормону інсуліну. В результаті, рівень глюкози в крові падає, і ми відчуваємо раптовий голод. Алкоголь та закуска невдовзі стануть підшкірним жиром — цеглинкою стіни хронічних захворювань. Оберніть цю зраду на перемогу — з’їжте в цей момент щось корисне: рибу, суп, салат, висівковий хліб з маслом, а не смажену картоплю чи іншу “сміттєїжу”, – радить вона.

Також лікарка нагадує, що алкоголь жодним чином не допомагає зігрітися в морозну ніч, а також застерігає не сідати за кермо, якщо випили.

ПОХМІЛЛЯ – ЯК ЗАРАДИТИ

Краще не доводити себе до похмілля, адже алкоголь збільшує ризик багатьох захворювань, травматизації та агресії. Але якщо це сталося, то каша чи овочевий бульйон допоможуть відновити електролітний баланс та запаси глікогену в печінці. Щодо огіркового розсолу, то справді в ньому є й іони, але більш дієвим буде з’їсти салат з помідорів та огірків і шматок сиру. “Похмелятися” алкоголем не треба в жодному разі.

МАНДАРИНИ

Мандарини люблять багато людей і ладні поїдати їх чи не кілограмами. І вони справді корисні. У мандаринах багато води, поліфенолів та флавоноїдів, і 1.7% розчинної клітковини, корисної для кишкової мікробіоти.

“Однак зважайте на те, що вони солодкі і якщо проковтнути пів кіло мандаринів за раз, то це сприятиме швидкому підвищенню рівню глюкози в крові. Краще не зловживати та розтягнути задоволення”.

Крім того, лікарка нагадує, що як би нам того не хотілося, вірус SARS-CoV-2 не відпочиває на свята.

“Тому ваша безпека та безпека ваших близьких має стати пріоритетом у плануванні зустрічі Нового року. Святкуйте, але не втрачайте здорового глузду! З прийдешніми святами”, – написала вона у соцмережі.

Фото УНІАН