Щоб тепло стало дешевшим: Гройсман зобов’язав місцеву владу розібратися із завищеними тарифами

Автор: Турій Роман

18 Бер, 2019 11:06

Поділитись публікацією
Щоб тепло стало дешевшим: Гройсман зобов’язав місцеву владу розібратися із завищеними тарифами

Іноді тепло та газ – речі рівнозначні, принаймні для людей з індивідуальним опаленням. Скільки газу використали – те й заплатили.

А ось для мешканців з централізованим теплопостачанням все значно складніше. Вони, здебільшого, залежать від місцевої влади та її тарифів.

Тарифи на тепло із похибкою 40%

«При однаковій ціні на газ маємо різницю 30-40% на вартість тепла. Я розумію, що різниця може бути. Але через те, що технології виробництва різні. І тут виникає питання: а що зробили місцеві керівники, адже більшість ТКЕ належить муніципалітетам?» – зазначив Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман.

А різниця цін на тепло у різних регіонах України і справді суттєва. Найнижчі ціни за гігакалорію лише трохи перевищують позначку в 1200 гривень. Серед лідерів дешевого тепла – Одеса із вартістю 1229 грн/Гкал та Тернопіль – 1249 грн/Гкал. Для мешканців Івано-Франківська тариф з січня цього року становить 1312,11 грн/Гкал. Але іванофранківцям пощастило значно більше ніж, до прикладу, мешканцям Луцька чи Кропивницького, для яких тариф встановлено на позначці 1847 грн/Гкал та 1852 грн/Гкал відповідно.

Справа в тому, що вартість тепла головним чином залежить не від ціни газу, а від вартості виробництва, чіткого обліку споживання та енергозбереження. За все це відповідальна влада на місцях, адже їй належить 98% теплопостачальних підприємств та мереж. Але дехто з них скористався підвищенням ціни на газ та завищив тарифи на свої послуги.

 

Енергозбереження та ремонт тепломереж: щоб не переплачувати за тепло

Минулоріч Уряд виділив 12,5 млрд грн для підготовки до опалювального сезону 2018-2019 на місцях. За ці гроші місцеві муніципалітети мали ремонтувати тепломережі, відновлювати системи водопостачання, встановлювати енергоефективне обладнання. Це заходи, які можуть зменшити вартість тепла. Але про громадян подумали не всі керівники: з 12,5 млрд грн на такі цілі було використано лише 3 млрд грн.

«Має бути абсолютно чітка стратегія в кожному місті, в кожній області, як мінімізувати споживання дорогого, на превеликий жаль, газу для виробництва якісного тепла, щоб люди в своїх рахунках бачили менші цифри ніж вони бачать сьогодні», – переконаний керівник Уряду Володимир Гройсман.

У середньому по Україні на стадіях виробництва та транспортування тепла – близько 15% втрат. А це вже означає, що 15% із квитанції за тепло – це оплата за неутеплені підвали, відсутність лічильників чи просто діряві труби. До слова, в Україні існує 20 тис. км тепломереж, з них 7 тисяч знаходяться в аварійному стані. Втім, торік органи місцевого самоврядування відремонтували лише 240 км.

За теплопостачання, а, відповідно, інфраструктуру та стан тепломереж відповідають підприємства, які, здебільшого належать місцевій владі.

Тож близько 15% суми у платіжках за тепло людям нараховують за нездійснені місцевою владою заходи з енергозбереження.

Тож саме органи місцевого самоврядування формують тарифи на теплопостачання. На цьому наголошує заступник Міністра регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ Едуард Кругляк:

«Сьогодні з 1644 підприємств теплокомуненерго, тільки 26 – ліцензіати НКРЕКП, всі інші (а це 98%) підпорядковані органам місцевого самоврядування. Тож формування тарифної політики на послуги з теплопостачання належить до компетенції органів місцевого самоврядування. Тому я ще раз хочу наголосити, що органи місцевого самоврядування несуть повну відповідальність за кожну цифру в затверджених ними тарифах, які мають бути 100% справедливими».

Знизити ціну для кінцевого споживача можливо передусім завдяки заходам з модернізації тепломереж та встановленню лічильників, щоб ліквідувати корупцію в газовій сфері. Тож Прем’єр-міністр Володимир Гройсман рекомендував НАК «Нафтогаз України» безкоштовно встановити лічильники газу для населення. Така ініціатива Уряду знизить вартість природного палива, адже люди сплачуватимуть за фактично спожитий газ.