За десять років на Прикарпатті стало вдвічі менше породіль (ВІДЕО)

Автор: Соня Грейда

29 Кві, 2024 14:44

Поділитись публікацією
За десять років на Прикарпатті стало вдвічі менше породіль (ВІДЕО)

В Україні стрімко впала народжуваність. За минулий рік народилося лише 187 тисяч дітей. Це найменший показник за усі часи незалежності, кажуть у мін’юсті. На Прикарпатті за останні 10 років народжуваність впала майже у два рази.

 Про це пише Галка з посиланням на журналістку Жанну Дутчак.

Родин, які хочуть мати дітей суттєво поменшало, розповідають працівники обласного перинатального центру. І про це свідчить статистика. Лише в обласному центрі за час війни народжуваність впала майже на чверть.

“У нас було по закладу у 21 році 2500 пологів, а зараз 1913. Це разюча цифра”, – каже заступниця меддиректора перинатального обласного центру Олександра Скиданчук.

У області кількість пологів за 10 років скоротилася майже вдвічі. З 16 тисяч до 8,5:

“Тенденція така: кожного року народжуваність зменшується на 1200 актових записів. За час війни спостерігаю, що народжують другу, третю, четверту, п’яту, дитину. Але переважно третю”, – каже начальниця центрального відділу держреєстрації активів цивільного стану західного міжрегіонального управління мін’юсту Анна Королик.

В Україні зараз справжня демографічна криза, кажуть експерти. За 2023 рік народилося лише 187 тисяч, тоді як у 2021 було 274 тисячі. Це найнижчий показник за останні кілька сотень років, підрахували у міністерстві соціальної політики.

“Тенденції такі, як мають бути під час війни. Народжуваність зменшуються, смертність збільшується. Це очікувана ситуація. І говорити зараз про будь-які заходи, щодо підтримки народжуваності або її заохочення немає сенсу. Бо я не знаю, який політик може взяти на себе відповідальність за народження дитини, наприклад в Харкові”, – каже директорка інституту демографії та проблем якості життя НАН України Елла Лібанова.

Серед головних причин низької народжуваності експерти виділяють відразу кілька:

  • складна безпекова ситуація в країні;
  •  падіння рівня життя, пов’язане зі втратою роботи чи переселенням;
  • фактор роз’єднання сімей.

Медики виділяють ще один важливий чинник, не пов’язаний з війною. Спостерігають, що франківки не є здоровими й такими заходять у стан вагітності.

“Недосипання, телефони, фейсбук – нездорова вагітність, нездорова дитина. Тому це дуже важливий фактор в зменшенні народжуваності”, – додає Олександра Скиданчук.

Чи можемо ми розраховувати на “бебі-бум” після війни – не факт. Бо ситуація після Другої світової війни дуже відрізняється від цієї, що ми бачимо зараз. Інші вимоги до рівня життя, інше розуміння належної якості життя.

“Ми маємо готувати певні засоби політики, які будуть запроваджені після закінчення війни для того, щоб підтримати бажання людей народити дитинку. Якщо порівнювати з минулим роком, то є збільшення, але на мізер”, – додає Елла Лібанова

Науковці Інституту демографії наразі склали приблизний прогноз, щодо чисельності населення України до середини тридцятих років. За їхніми підрахунками, українців залишиться близько тридцяти мільйонів, за умови, що вдасться відновити довоєнні кордони й повернути додому біженців з-за кордону.