Вже вдруге у Франківську намагалися “роздерибанити” землю, призначену для дитсадка. А так можна? – Фактчек Галки

Автор: Вадим Войтик

09 Бер, 2023 15:10

Поділитись публікацією
Вже вдруге у Франківську намагалися “роздерибанити” землю, призначену для дитсадка. А так можна? – Фактчек Галки

Майже пів гектара землі на вулиці Пасічній міська рада Івано-Франківська планувала передати комунальному підприємству “Сервіс паркування” для облаштування автостоянки.

Про це написали журналісти видання “Курс” з посиланням на проєкт рішення ради (п. 39)

В переддень сесії від наміру відмовилися. “Галка” розбиралася, як таке взагалі могло статися. 

1. Так що власне там за земля?

У березні 2016 року Івано-Франківська міська рада затвердила проєкт землеустрою щодо відведення ділянки для будівництва та обслуговування дитячого садка у мікрорайоні Пасічна.

“Затвердити проект землеустрою щодо відведення Івано-Франківській міській  раді земельної ділянки по вул. Пасічній (поруч житлового будинку № 20) площею 0.5414 га, для будівництва та обслуговування дитячого садка, згідно КВЦПЗ для будівництва та обслуговування будівель закладів освіти  (кадастровий номер земельної ділянки: 2610100000:01:010:0106), з передачею її в постійне користування.”

У той час міський голова Руслан Марцінків відбував свою першу каденцію. Будівництво дитячих садків було одним з виборчих гасел мера, яке він, на відміну від більшості інших, реально виконував. 

“Нам важливо попри те, чого досягли в цьому напрямку, не збавляти обертів. Адже садки залишаються однією з головних потреб нашого міста. Населення Франківська щороку зростає, разом з тим збільшується кількість маленьких франківців. Це прекрасно, але розуміємо, що потрібно створити належні соціальні умови, – говорив Руслан Марцінків.

2. Правильно, Марцінків і так вже багато садків набудував

Це правда. За дві каденції Руслана Марцінківа в Івано-Франківську збудували чи відбудували десять садків.

Втім, якщо у 2016-2019 роках новобудови відбувалися переважно бюджетним коштом, завдячуючи радикальному збільшенню бюджету громади від децентралізації, то у наступні роки ситуація змінилася.

Три садки – “Котигорошко”, “Вишиванка” та “Джерельце” збудувала компанія “Ярковиця” в рамках обумовленої раніше в законі пайової участі. Принаймні ще один ця ж компанія будує в Опришівцях. 

Садок по вул. Хоткевича “Подоляночка” змогли відбудувати лише завдяки його включенню в програму “Велике будівництво”. Садок “Ковчег”, відкритий вже у 2023 році, збудувала за пожертви УГКЦ.

Натомість розпіарене будівництво вкрай потрібного дитячого садка на Каскаді фактично зупинилося. Гроші на його добудову з державного бюджету в січні 2022 року анонсувала нардепка Оксана Савчук. З очевидних причин цього не відбулося. 

Не відбулася і реконструкція приміщення колишнього дитячого садка по вул. Бандери. Задля нього, як писала преса, “амбітний план Марцінківа” передбачав переїзд Департаменту освіти і науки. Чиновників дійсно відселили, роботи з реконструкції зупинилися. Зрештою, тут облаштували прихисток для вимушених переселенців

Ще кілька виділених під заклади дошкільної освіти ділянок так і залишилися пусткою.

3. Раз так, то може дійсно краще віддати ту землю комусь іншому?

По-перше, дефіцит місць у садках Івано-Франківська, принаймні до війни, залишався. Міська влада устами директорки Департаменту освіти і науки Вікторії Дротянко запевняла, що “ситуація із дитячими садками у місті стабілізувалась“.

Ми не маємо свіжої статистики, але щоб переконатися в тому, що це не так, варто згадати, як стурбовані батьки розбили двері міського ЦНАПу під час запису до “Вишиванки”. А щоб записати дитину у нещодавно відкритий дитсадок “Джерельце”, батьки сформували живу чергу за талонами на електронну реєстрацію за день до її відкриття. Сотні франківців стояли на Вічевому майдані всю ніч – на холоді й морозі, щогодини робили переклички.

І по-друге, це неможливо з огляду на законодавство. Міська рада передала відповідні земельні ділянки для будівництва та обслуговування дошкільного навчального закладу у постійне користування. 

Конституційний Суд України рішенням від 22.09.2005 зазначив, що: 

  • право постійного землекористування є безстроковим, на відміну від права оренди, і може бути припинене лише з підстав, передбачених законодавством;
  • права та обов’язки постійних землекористувачів визначені чинним земельним законодавством і не підлягають договірному регулюванню (не можуть бути звужені);
  • постійні користувачі позбавлені повноважень щодо розпорядження земельними ділянками.

Іншими словами, передані земельні ділянки під заклади освіти повністю чи частково не можна забрати ні власним рішенням ради, ні навіть за згодою департаменту освіти. 

4. Не можна, але хотілося? 

Хотілося. Принаймні ідея передачі землі майбутнього дитячого освітнього закладу під автостоянку втілилася навіть у проєкт рішення, офіційно оприлюднений на сайті міської ради. 

З огляду на постійні проблеми з передбаченою законом попередньою публікацією, це вже багато говорить про наміри. 

За інформацією “Галки”, головним лобістом цього проєкту був один з депутатів міської ради від фракції ВО “Свобода”, якого неофіційно називають “Господарем Пасічної”. Зашкодити втіленню цих планів допомогла народна депутатка Оксана Савчук

Цікаво, що це вже не перша спроба. 

У липні 2021 року міський голова Івано-Франківська Руслан Марцінків намагався віддати під житлову забудову землю, виділену для будівництва дитячого садочка на Каскаді. Того разу це була саме його ініціатива, особисто озвучена в залі й проголосована без відповідного подання, рішення комісії та обговорення.  

Втім, після розголосу, мер був вимушений накласти на відповідне рішення міськради вето.

Мова про земельну ділянку неподалік “Епіцентру” площею 0,5172 га, передбачену генеральним планом міста для будівництва та обслуговування дошкільного навчального закладу. Свого часу цю, вже другу ділянку на Каскаді, виділили під будівництво садочка стараннями народної депутатки Оксани Савчук.

Вона ж, за інформацією “Галки”, завадила цій оборудці й у 2021 році.

Читайте також: Зміни до закону про мобілізацію: як голосували прикарпатські нардепи (СПИСОК)