Найцікавіші події Івано-Франківська за рік у фоторепортажах “Галки”
01 Січ, 2023 09:38
Яким був 2022 рік у об’єктиві фоторедактора “Галки” та наших журналістів редакції – у підсумковому огляді редакції.
Розпочинався він вже незвично мирно. На міському озері 1 січня франківські “моржі” вшанували 113 річницю від дня народження лідера Організації Українських Націоналістів, символу українського спротиву – Степана Бандери.
А 9 січня, в “Парку Історії Землі Underhill”, що знаходиться в селі Підгірʼя, вирішили встановити новий рекорд, залучивши до виконання коляди «Нова радість стала» максимальну кількість людей.
Всі учасники проходили реєстрацію, аби рекорд був офіційно засвідчений представниками Книги Рекордів України. Загалом у заході взяли участь 4 471 людина, які разом заспівали всім відому коляду. Виконання відбувалося під супровід професійного оркестру.
Ввечері 14 січня центром Івано-Франківська пройшов традиційний костюмований захід – парад Маланок. Участь у ньому взяли кілька десятків колективів – представників освітніх і культурних закладів з міста та навколишніх сіл.
Переодягнені у жінок чоловіки, а в чоловіків – жінки та інші костюмовані персонажі колядували та забавляли містян, пише “Галка”.
А 16 лютого в Україні відзначали нове державне свято — День єднання.
У цей день на площі під Івано-Франківською ОДА зібралися бюджетники різних установ та підприємств, представники поліції, Нацгвардії та інші охочі, пише “Галка”. Загалом кілька сотень осіб. Багато з присутніх прийшли з прапорами, чи синьо-жовтими стрічками на грудях.
18 лютого в Івано-Франківську ходою вшанували пам’ять Героїв Небесної Сотні. Адже цього дня 2014 року розпочалися найкривавіші дні Революції Гідності на Майдані у Києві.
Десятки франківців зібралися, аби вшанувати пам’ять Героїв Небесної Сотні. Містяни пройшлися ходою від Вічевого майдану до Меморіального скверу під звуки оркестру та зі смолоскипами.
Ще 23-го лютого івано-франківський “Ураган” вдома зіграв матч-відповідь 1/8 фіналу Parimatch Кубка України проти херсонського “Продексіму” – нічийний результат дозволив господарям пройти далі.
А вранці 24 лютого почалась “велика” війна. Ми без перерви інформували Вас про найважливіші події та одразу намагалися стати містком між владою, волонтерами, пересічними франківцями.
Оглянули, як в обласному об’єднанні всеукраїнського товариства “Просвіта”, що на Грушевського, 18 складали списки добровольців на фронт та збирали там допомогу.
Шостого березня в Івано-Франківську бійці 102 бригади територіальної оборони ЗСУ прийняли присягу на вірність Україні та народу. Захисники-добровольці стверджують, що готові до захисту Івано-Франківщини та України і продовжують відточувати свою майстерність. Вже за кілька днів Захисники вирушили на передові позиції і перебувають там досі.
23 березня в Івано-Франківську молодіжна благодійна організація Carcass_If провела майстер клас по випіканню пряників для дітей.
Більше десяти діток спекли і розмалювали майже 40 пряників. Найпопулярніший серед «юних пекарів» смаколик – у формі України та синьо-жовте серденько.
26 березня, на Вічевому майдані відбувся благодійний мініярмарок «Солодка допомога», який організувала Всеукраїнська молодіжна громадська організація «Фундація регіональних ініціатив» спільно з Молодіжним центром «Параграф». Усі виручені кошти перевели на закупівлю амуніції.
Підвальне приміщення типової франківської багатоповерхівки у мікрорайоні Каскад ще наприкінці лютого було флористичною студією «Кульбаба» та “МамаФлора”. Тут створювали сотні квіткових букетів і композицій. Та з початком війни цей підвал став одним з найпотужніших місцевих волонтерських центрів: команда «7 загін» з близько 15-ти осіб щодня допомагає наблизити перемогу України, а її захисникам – зберегти життя.
Наприкінці березня Київщина була звільнена від загарбників і почала оговтуватися після варварського набігу російської армії. Ввесь світ вже знає про звірства окупантів у найближчих до столиці містах – Бучі та Ірпені. “Галці” вдалося побувати у щойно звільненій Бородянці (ближче до кордону з Білоруссю), яка теж була під контролем окупантів кілька тижнів.
Ми чи не щодня збирали надихаючі історії про волонтерів. Ведана Звенигородська близько року займалася виготовленням декоративних свічок для своєї крамниці «4senses_candles», але війна змусила трохи змінити профіль. Відтепер вона виготовляє спеціальні свічки для захисників.
Майстриня розповідає, що хотіла бути корисною під час війни та робити те, що вміє найкраще. Так вона знайшла інформацію про виготовлення окопних свічок.
21 квітня у науковому містечку “Нова Енергія” від Івано-Франківського національного технічного університету нафти і газу відбувся майстер-клас для дітей-переселенців “Великодні декори-композиції на святковий стіл”.
На заняття прийшли близько десяти діток різного віку, котрих навчали оформлювати великодні прикраси, пише “Галка”.
19 травня і дорослі і малі франківці одягли тематичний одяг, аби вшанувати народні традиції, зберегти та популяризувати українські цінності або ж просто віддати данину моді. Кажуть – вдячні за цю можливість захисникам України, які на лініях фронтів протистоять російським окупантам.
Цієї весни неподалік міського озера в Івано-Франківську відкрилася кав’ярня з Херсона «Prostir. Coffee», де вас зустрічають привітні баристи та самі власники, мінімалістичний інтерʼєр, а ще незвичне меню з напоями із “херсонської кави”. «Prostir. Coffee» полюбився не тільки франківцям, а став місцем зустрічі для переселенців, де вони можуть поділитися своїми історіями.
Її співзасновники — подружжя Костя та Поліна, розповіли «Галці» про те, як працювали та розвивалися у рідному місті, як війна вплинула на їхній бізнес, про створення “домашнього простору” у Франківську та особливе шампанське на полиці.
У Міжнародний день захисту дітей Благодійний фонд «Очі миру» та обласне управління лісового господарства організували у палаці Потоцьких свято для малих та дорослих.
А на площі Івана Франка організація із захисту прав дітей ЮНІСЕФ влаштувала свято для юних містян і гостей обласного центру. Свято влаштували першого червня – у Міжнародний день захисту дітей.
Для відвідувачів влаштували цілу розважальну програму: забави, квести, аквагрим. Також на дітей чекала велетенська розмальовка про права неповнолітніх.
У спекотні червневі дні найкращим місцем для прогулянок став міський парк, адже дерева чудово захищають від палючого сонця та дарують прохолоду.
Фотокореспондент “Галки” завітав в обідню пору до франківського парку, аби поглянути, хто і як проводить час
В центрі Франківська 20 червня виступив рок-гурт «KOZAK SYSTEM», концерт відбувся у рамках всеукраїнського туру на підтримку ЗСУ.
Учасники «KOZAK SYSTEM» зіграли відомі пісні, та зізнались, що вдруге в історії гурту дають акустичний концерт, тож для них це незвично.
19 липня у Франківську в підземному переході “Ваґабундо” відкрилася благодійна виставка бойових трофеїв 10-ї окремої гірсько-штурмової бригади та фотографій пресофіцера Микити Шандиби.
“Ексклюзивні артефакти, привезені просто з поля бою, неочікувані кадри та ракурси. Війна, якою її бачать самі воїни. Без цензури та прикрас”, – кажуть організатори, інформує “Галка”.
Третього серпня у центрі Івано-Франківська зібралися батьки, рідні, друзі та небайдужі, які прийшли вкотре нагадати про українських військовополонених.
Гаряча їжа на передовій – це рідкість, а рідка – розкіш, яку собі не завжди можуть дозволити наші захисники. Але цю проблему допомагають вирішити сухі супи, які достатньо просто залити окропом. А на смак вони майже як домашня їжа. Цієї весни в Івано-Франківську небайдужі заснували ініціативу «Станіславський борщ», про яку детально розповіла для вас Галка.
У п’ятницю, 19 серпня, християни східного обряду відзначили Яблучний спас або Преображення Господнє.
Попри війну у країні урочисту лінійку до Дня знань у ліцеї №23 імені Романа Гурика вирішили не скасовувати. Втім, святкові урочистості організували лише для першокласників та одинадцятикласників. А для учнів 2-10 класів новий навчальний рік розпочався дистанційно, пише Галка.
Було чимало надихаючих історій. До прикладу 11-річна Альбіна Кулакова під сучасні українські пісні танцювала на “стометрівці” в Івано-Франківську. Таким чином дівчинка зібрала 70 тисяч для ЗСУ та особисто передала їх Сергію Притулі.
А юні франківці на Південному бульварі “підняли” на аличці й чупа-чупсах 4,5 тисяч гривень, аби теж наблизити перемогу.
Пʼятого вересня в Івано-Франківську відкрили хаб “Я – Херсон”.
7 вересня відомий шеф-кухар та волонтер Євген Клопотенко провів в Івано-Франківську психологічний майстерклас для дітей.
Такий захід провели у рамках проекту “Спільно | твоя підтримка поруч”. Завдяки якому діти можуть психологічно відновлюватися під час приготування страв. За словами кулінара, такого у світі ще ніхто не робив, пише Галка.
20 вересня в «Промприлад. Реновація» відкрили виставку «Окупована спадщина: кам’яні вишиванки Нової Каховки» про унікальні монументальні роботи авторства художника–бойчукіста Григорія Довженка та архітектурну спадщину Нової Каховки, інформує «Галка».
У такий спосіб вони відточували навички, отримані на тижневих курсах за програмою «Розширені реанімаційні заходи та тактична медицина», пише Галка.
В умовах, коли удари ворога по енергетичній структурі почастішали, а шкоди від них побільшало, підготовка до зими ще більше впала на плечі кожного українця. Продумуючи різні розвитки подій, люди почали шукати обігрівачі, дуйки, ліхтарики, запасатися батарейками, свічками, сірниками, теплим одягом і т.д. Але завжди є і ті, хто йдуть нестандартним шляхом. Наприклад, франківець Ігор Шерепот вирішив удосконалити власну сонячну станцію, яка в нього розміщена прямо на балконі, а також закупитися деякими цікавими елементами одягу.
23 листопада “Галка” побувала в щойно відкритому покращеному стаціонарному пункті обігріву, де буде безкоштовна й цілодобова електрика, мобільний звʼязок та інтернет, тепло, вода й аптечка. Їх назвали “Пунктами незламності”. Він розташований у центрі Франківська на Вічевому майдані.
У понеділок, 5 грудня, в Івано-Франківську на вулиці Бандери відкрили новий центр для тимчасового проживання вимушених переселенців.
Раніше у приміщенні на вулиці Бандери знаходився дитячий садок, потім міське управління освіти, яке звільнили під відновлення дитсадка ще перед коронавірусною кризою. Однак роботи затягнулися, і тепер тут облаштували житло для переселенців.
Чи не щотижня Івано-Франківськ отримував звістки про загибель Захисників, мешканців громади. Особливо запам’яталися прощання одразу з трьома тероборонівцями – Максимом Руденок, Сергієм Батюком та Ігорем Ходаком.
А також на фронті загинув голова Івано-Франківського “ПЛАСТу” Назарій Лугарєв.
Івано-Франківськ, як і вся Україна, мав реагувати на виклики та призвичаюватися до нових умов часу – постійних вимкнень електроенергії.
Проте місто має жити, а локальний бізнес – працювати. Тож все частіше на вулицях Франківська з’являються генератори електроенергії, завдяки яким магазини, ресторани, аптеки та інші заклади не припиняють роботи, пише “Галка”.
Між тим, Франківськ став прихистком для десятків тисяч вимушених переселенців. Також став тиловим містом і місцем, куди релокувалися десятки підприємств. Працююча економіка наближає перемогу. Тож в регіоні провели кілька бізнес-турів, аби показати, як можна працювати в час війни та знаходити нові можливості розвитку.
Бізнесмени з різних куточків України вивчали, як легка промисловість Прикарпаття долає воєнні виклики (ФОТО)
Читайте також: Від пива до полонини. Як підприємці прифронтових областей вивчали туристичний потенціал Гуцульщини (ФОТО)
14-15 грудня в Івано-Франківську пройшов фестиваль єврейської культури “Євреї Станіславова. Хто вони?”
Проєкт передбачав ремонт водовідведення Синагоги, встановлення освітлення, 10 меморіальних дощок та створення «єврейського» туристичного маршруту, пише “Галка”.
У п’ятницю, 16 грудня, в івано-франківському “Бастіоні” для діток провели відкритий захід “Майстерня Святого Миколая”.
Організатори влаштували для малечі майстер-клас зі створення святкових прикрас та листівок. Окрім того, діти отримали подарунки, пише Галка.4
На День святого Миколая в Івано-Франківську відкрили і головну святкову ялинку. Цьогоріч через війну вона не така, як завжди.
Ялинку Перемоги, саме так називається головна п’ятиметрова прикраса міста до свят, створили з 350 дитячих малюнків з гербами звільнених міст, янголами-захисниками, патріотичними гаслами тощо. А на верхівці встановили герб України – тризуб, пише Галка.
Франківки Тетяна Яковина та Юлія Барбанова зібрали гроші для діток, котрі проходять лікування у відділенні онкогематології обласної дитячої лікарні. Такий захід вони влаштовують вже не вперше до дня святого Миколая.
У суботу, 24 грудня, в Івано-Франківську відбувся чемпіонат України з богатирського багатоборства.
Цьогоріч його провели без глядачів та на території бомбосховища франківського університету Короля Данила. У змаганнях взяли участь 29 учасників з 11 областей України, пише Галка.
Напередодні Нового року майже весь центр Івано-Франківська вже прикрашений святковою ілюмінацією, арками на “стометрівці”, а на Вічевому майдані кілька днів сяє головна ялинка.
Але зараз в Україні війна, і місто напередодні цього свята виглядає по-іншому – стриманіше. Проте все одно атмосферно, пише “Галка”.
ПОБІЛЬШЕ КАДРІВ ПЕРЕМОГИ НАМ У 2023!