Мільйони на бруківку, сир по 438 і “розбити на дрібніші”, – “Галка” згадала скандальні тендери року

Автор: Застава Максим

28 Гру, 2023 08:48

Поділитись публікацією
Мільйони на бруківку, сир по 438 і “розбити на дрібніші”, – “Галка” згадала скандальні тендери року

Галка” традиційно підбиває підсумки року. У цьому матеріалі ми нагадаємо про найважливіші, а часом й найскандальніші, закупівлі в Івано-Франківській області у 2023 році.

Читайте також: Слава Богу, що мають: Марцінків прокоментував багатотисячні зарплати підлеглих

Рік почався з рішення Кабінету міністрів тимчасово, до кінця дії воєнного стану, скасувати аукціони у системі Prozorro.

Рішення зумовлене відсутністю доступу всіх учасників торгів до системи через обстріли енергосистеми.

Аукціони через систему публічних закупівель Prozorro був важливим антикорупційним кроком. Починаючи з 2016 року на прозору систему закупівель перейшли державні установи та комунальні підприємства Прикарпаття.

Однією з найважливіших переваг аукціонів стало істотне зниження вартості об’єкта закупівлі та вільний доступ до закупок широкого кола бізнесів на противагу так званим “своїм” підрядникам. 

Останні роки головними “розвагами” чиновників, зокрема івано-франківської мерії, стали маніпуляції та обхід вимог системи Prozorro.

Сир по 438 грн/кг

Стосовно безпосередньо закупівель в Івано-Франківську, то одними з перших “відзначилися” Міський клінічний перинатальний центр та Центральна міська клінічна лікарня. Зокрема вказані медустанови замовили деякі харчові продукти за цінами, що є вищими за роздрібні ціни в магазинах.

Розібратись в цінах частини замовлених продуктів фактично неможливо, адже договори, які оприлюднювали замовники, містять лише загальну інформацію.

Так, для прикладу, Центральна міська клінічна лікарня замовила твердого сиру на 99,9 тис. грн по 438 грн/кг, однак ні відсоток жирності, ні будь-які інші характеристики чи виробника не вказали.

За завищеними цінами, серед іншого, закупили й інші молочні продукти, а також картоплю, м’ясо та рибу.

ціна, продукти

27 лютого у Центральній міській лікарні на запит “Галки” надали офіційний коментар щодо закупівель: зазначили – ціни є офіційними та актуальними на час проведення закупівель. 

28 лютого керівниця Міського клінічного перинатального центру Марія Бойко теж пояснила ситуацію із закупівлею: 

“Різниця у цінах, яка досліджена у ЗМІ, зумовлена тим, що вартість за вказані продукти у тому числі включає витрати, пов’язані з доставкою. Договори укладались на початку року, ціни враховувались ті, які були на початок 2023 року, з розумінням можливого їх підвищення під час війни. На час проведення конкурентних процедур, інших пропозицій, окрім як від долинської підприємиці Надії Грушаник, не було.

Й 500 грн за квітку

Таку закупівлю у червні провів виконавчий комітет Івано-Франківської міської ради. Йдеться про 158 “зрізаних квітів” на 78 тисяч 900 гривень.

Закупівля відбулася за безтендерною процедурою. У виконкомі це обґрунтували вимогами воєнного часу.

квіти

Контракти на сотні тисяч зі “свіжими” ФОП

Відтак франківська мерія у травні віддала 1,4 млн грн за встановлення зупинок підприємиці Ілоні Ковальчук, яка зареєструвалася як ФОП лише у березні. Отриманий підряд став для неї першим.

Як йдеться в умовах закупівлі, Ілона Ковальчук мала встановити дві автобусні зупинки в Івано-Франківську, а ще три у селах громади – Драгомирчанах, Микитинцях та Угорниках.

А у грудні Департамент освіти й науки Івано-Франківської обласної державної адміністрації уклав договір з ФОП, зареєстрованим три тижні тому (станом на 27 грудня 2023 року – ред.).

Йдеться про закупівлю 15 комплектів обладнання для класу інформатики на п’ять мільйонів 242 тисячі 800 гривень у франківського ФОП Слободян Назар Михайлович.

“Чим менше часу пройшло з дати реєстрації, тим менше ймовірність того, що партнер здатний якісно, без перебоїв і без інших «сюрпризів» виконати довірені йому серйозні проєкти. Короткий період існування, який, як правило, не перевищує податкового звітного періоду (наприклад, року або кварталу) також може вказувати на уникнення перевірок контролюючими органами.

Недостатній строк існування суб’єкта господарювання може свідчити й про те, що перед вами “компанія-одноденка”, яка могла бути створена з недобросовісними намірами”, – пояснюють на сайті аналітичної платформи YouControl.

#все_буде_бруківка

У липні “Галка” підрахувала, скільки приблизно мільйонів за пів року витрачено міською радою на ремонт тротуарів та благоустрій проїздів і прибудинкових територій. Тоді йшлося про щонайменше 144 мільйони гривень.

бруківка марцінків

Втім не всі роботи виконані якісно. Принаймні з першого разу. Серед прикладів, брукування у червні вулиці Бельведерська: від Вороного до Ленкавського. Роботи виконував загвіздянський ФОП “Форкавець Юрій Михайлович” за один мільйон 200 тисяч гривень.

Результат, яким похизувався міський голова Руслан Марцінків, розкритикував транспортний інженер Юрій Лозовенко. Як зазначив фахівець, профільні служби міськвиконкому ігнорують державні будівельні норми (ДБН). У першу чергу – щодо безбар’єрності.

брукування Бельведерська

Згодом Управління капітального будівництва Івано-Франківської міськради уклало додаткову угоду на виконання ремонтних робіт вказаної ділянки. Аби перекласти бруківку та понизити бордюри підряднику заплатили ще 562 тис. грн.

Дрони (не?) на часі

Як з’ясувала “Галка”, станом на 23 жовтня 2023 року громади Прикарпаття придбали 235 дронів на загальну суму 42,8 млн грн. В лідерах – Коломия, Івано-Франківськ та Болехів. Втім більшість об’єднаних громад з власного бюджету таких закупівель не проводили.

Упродовж тижня після публікації, три громади придбали 25 дронів.

Зазначимо, що у жовтні-листопаді в Івано-Франківську небайдужі влаштовували мирні акції, аби нагадати міській й обласній владі, що “бруківка не вартує життів“.

Громадськість вимагала збільшити фінансування на допомогу Збройним силам України.

“Ми бачимо поступки міського голови, що тисяча дронів буде закуплена. Обласна військова адміністрація взагалі працювала на випередження — спрямувала 145 мільйонів гривень на потреби військових. А також при ОВА створено робочу групу з проведення моніторингу державних закупівель. Тож наші акції все ж досягли своєї мети. Будемо судити по справах, а не постах у фейсбуці”, – зазначали учасники акції.

Прозорість і підзвітність

У листопаді при Івано-Франківській обласній військовій адміністрації почала працювати робоча група “Прозорість і підзвітність”. Її завдання – проведення моніторингу державних закупівель.

За словами очільниці ОВА Світлани Онищук, у час війни важливо першочергово спрямовувати кошти на придбання військового спорядження. Втім не всі керівники територіальними громадами області беруть це до уваги, скеровуючи фінанси на менш важливі в умовах сьогодення потреби.

Станом на кінець грудня у громадах області тендерів “не на часі” скасовано на щонайменше 30 мільйонів гривень. Йдеться про закупівлі, які здебільшого стосуються благоустрою території чи облаштування туристичних атракцій. Частину з цих коштів повернули до обласного бюджету, частину передали на потреби Збройних сил України.

До речі, на ймовірно недоцільні тендери можна поскаржитися за посиланням.

500+500 дронів

Виконавчий комітет Івано-Франківської міської ради у листопаді оголосив тендер на закупівлю 500, з раніше анонсованої мером тисячі, дронів-камікадзе. Очікувана вартість безпілотників — вісім мільйонів 250 тисяч гривень. Втім за близько місяць мерія скасувала закупівлю партії дронів. Причина – “обставини непереборної сили”.

12 грудня міськвиконком Франківська провів другий великий тендер з анонсованої 1000 літальних апаратів. Відтак 27 грудня місто отримало першу партію FPV-дронів для захисників. Йдеться про 150 з 800 апаратів, які планують отримати до кінця поточного року.

Знову переплата, знову в медустанові

Комунальне некомерційне підприємство “Центр первинної медичної та консультативно-діагностичної допомоги Івано-Франківської міської ради” уклало угоду на 18,8 млн грн з київською компанією “Протек солюшнз Україна” на постачання медичних меблів.

При цьому вартість різних типів меблів, порівняно з цінами виробника, завищена від 40% до 90%.

“Закупівля … проведена із дотриманням умов Закону України “Про публічні закупівлі”, на користь чого свідчить і відсутність скарг та відсутність обґрунтованих вимог у процесі проведення закупівлі”, – наголосили у КНП.

Водночас мер Івано-Франківська Руслан Марцінків насварив заступників за великі тендери та порадив розбивати їх на менші, не такі помітні для громадськості, суми.

Листування мера видно на фотографіях, які є в розпорядженні “Галки”.

“Прошу заборонити дурнуваті тендери до 15 грудня, — пише Марцінків. — Оголошувати на мільйонні суми! Ви як подуріли, зима на носі”.

Більше новин про бюджетні розтрати в Івано-Франківську та області читайте у нашому розділі НАПРОЗОРЕНО

Головне зображення створене штучним інтелектом